Powerbank SPRINTER with LED display & fast charging 22.5W 10000mAh
Code: FC2213-02
The SPRINTER power bank is a model that provides super-fast 22.5W charging of electronic devices as well as the power bank itself. It is equipped with USB A and USB type-C ports for charging a variety of devices and electronic gadgets. Supports modern QC (Quick charge) & PD (Power Delivery) fast charging standards. Other advantages of this model include a large capacity of 10,000mAh while maintaining a compact size, an elegant and durable aluminum housing that perfectly exposes the engraved logo and a built-in LED touchscreen display indicating the charge level.
big useful capacity of 10 000mAh / 3.7V / 32Wh
super fast charging function up to 22,5W
really small size (79x57x23mm) and lightweight
strong and durable metal housing with laser logo option
digital LED display
favorable price
1x Input:
USB-C: 5V/3A, 9V/2A, 12V/1.5A (18W)
2x Output:
USB-A & USB-C: 5V/3A, 9V/2A, 12V/1.5A, 5V/4.5A, 4.5V/5A (22.5W)
Technical specifications
| Color: | (02) Black |
| Product size: | 79x57x23mm |
| Capacity: | 10000mAh |
| Weight: | 188g |
| Material: | Metal |
| Connector type (input): | USB-C |
| Connector type (output): | USB-A USB-C |
| Max power (W): | 22.5W |
| LED display: | Yes |
| Package: | Colorfull carton box |
| Pc. in box: | small 1 |
| Marking: | Engraving (LD) |
| Country of origin: | China |
| Duty number: | 8507 6000 |